Misja KSM
Krajowe Stowarzyszenie Mediatorów w Poznaniu jest organizacją non-profit zajmującą się działaniami z zakresu pokojowego rozwiązywania konfliktów i sporów, ze szczególnym uwzględnieniem mediacji, negocjacji, facylitacji, moderacji i komunikacji społecznej.
Misją Stowarzyszenia jest tworzenie kultury opartej dialogu i współpracy poprzez promowanie i wspieranie pokojowych i konstruktywnych metod rozwiązywania konfliktów i sporów. Metody te ułatwiają rozwiązywania sprzecznych interesów stron konfliktów na drodze negocjacji i mediacji, a nie siły.
Nasza misja dobrze wpisuje się w strategię władz Unii Europejskiej, która zmierza do reformy europejskiego systemu wymiaru sprawiedliwości oraz budowania nowej kultury prawnej. Ważnym założeniem tych reform jest odchodzenie od władczych i konfrontacyjnych metod rozstrzygania sporów oraz odciążenie sądów powszechnych od konieczności prowadzenia skomplikowanych, przewlekłych i kosztownych procesów.
Postępująca globalizacja stosunków politycznych, gospodarczych i społecznych w zestawieniu z nieefektywnymi tradycyjnymi sposobami rozwiązywania konfliktów, czyni z negocjacji i mediacji nowoczesną i skuteczną alternatywę rozwiązywania konfliktów i budowania trwałych porozumień.
Pozasądowe metody rozwiązywania sporów humanizują wymiar sprawiedliwości oraz odgrywają istotną rolę w upodmiotowieniu społeczeństwa, które staje się dla sądów powszechnych, ważnym partnerem w rozwiązywaniu konfliktów.
Stowarzyszenie realizuje swoją misję poprzez:
- podnoszenie świadomości społecznej (edukowanie i informowanie) wzakresie zarządzania konfliktami, polubownego rozwiązywania sporów, dialogu i komunikacji społecznej,
- kształcenie profesjonalnej kadry (w szczególności. mediatorów i negocjatorów) poprzez organizowanie i wspieranie szkoleń, seminariów, warsztatów, konferencji, kampanii i społecznych akcji informacyjnych, itp.,
- oferowanie usług mediacyjnych oraz innych usług służących rozwojowi komunikacji społecznej i społeczeństwa obywatelskiego,
- prowadzenie działalności popularyzatorskiej i wydawniczej, w tym prowadzenie portali internetowych,
- tworzenie, prowadzenie lub wspieranie ośrodków, poradni, placówek kulturalnych, oświatowych, metodycznych i innych,
- współpracę krajową i międzynarodową, a w szczególności między partnerami krajów Unii Europejskiej i krajów aspirujących.